Konsolosluk resmi sitesi değildir.Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de’dir. İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For The Republic Of Germany
Previous
Next

KORONAVİRÜS SALGININDA ALMANYA VİZESİ

Almanya koronavirüsün etkili olarak görüldüğü Avrupa ülkelerinden biri olmuştur. Vaka sayısındaki artış ve ölüm oranlarının fazla olması Almanya hükümetini sıkı önlemler almaya zorlamıştır. Alman halkının disiplinli bir karaktere sahip olmasından dolayı bu önlemler meyvesini vermiş ve günden güne vaka sayısında azalma görülmüştür.

Fakat; tedbirler hala ülke genelinde devam etmekte olup, dış ülkelerle olan teması azaltacak birtakım önlemler hala alınmaya devam etmektedir. Bunlara örnek olarak Almanya bünyesindeki 15’ten fazla konsolosluk binasında vize bölümlerinin işlemleri durdurulmuş ve bulundukları ülke koşullarından dolayı vize taleplerini askıya almış durumdadır.

Türkiye dış temsilcilikleri de bu ülkeler arasında yer almaktadır. Yani 18 Mart tarihi itibariyle Almanya Vizesinin alınması geçici olarak öngörülemeyen bir tarihe ertelenmiştir.

    Verilen Vizelerin Süresinin Uzaması Mümkün Mü?

Daha önceden vize hakkı kazanmış insanların bu günlerde en çok sorduğu sorulardan biride kazandıkları vizelerin süresinin uzatılıp uzatılmayacağı olmaktadır. Alınan tedbirler gereği şu an da seyahat yasağı bulunan Almanya için halihazırda var olan  vizeler geçersiz olup, sürelerinin ileri bir tarihe ertelenmesi yapılmamaktadır.

Ziyaret yasaklarının kalktığı tarihten itibaren Almanya seyahatinde bulunmak isteyen vatandaşların tekrardan vize başvuru merkezlerinden veya konsolosluktan randevu alarak başvurularını yeniden yapmaları gerekmektedir. Girilen mülakat ve dil sınavları da ayriyeten yeniden oluşturulacak ve adaylardan tekrar bu koşulları yerine getirmeleri beklenecektir.

  Randevu Sistemi Ne Zaman Açılacak?

Şu an için vize başvuru sürecinin başlaması gibi randevu sisteminin de ne zaman açılacağına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Vatandaşların ülkelerin aldığı tedbirleri uygulama durumuna bağlı olan vaka sayısının düşüşü, bu süresinin kısalmasında en büyük role sahip olan husustur. Çünkü bu önemler tamamen kovid 19 virüsünün yayılımını azaltabilmek için uygulanmaktadır.

Yayılımın azaldığının gözlemlenmesinin ardından vize işlemleri başlayarak, yurt dışı seyahatlerinin de kademeli olarak başlaması düşünülmektedir. Uzmanlara göre yaz aylarında vize başvurularının tekrar aktif hale gelmesi düşünülmekte ve randevu sisteminin de konsolosluklar tarafından tekrar açılacağı tahmin edilmektedir. Seyahat kısıtlamalarının ise eylül ayından sonra kademeli olarak gevşetilerek, tamamen rahat bir şekilde yapılacak olan ziyaretlerin 2021 yılına kadar uzayabileceği düşünülmektedir.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.