Almanya nüfusu 2022 azalış ivmesini devam ettirirse ilerleyen senelerde ülkede hem nüfusun yeterliliği hem de iş gücü konusunda sorunların meydana geleceği tahmin edilmektedir. İvmede bir azalma olsa da Almanya’nın hala AB üye ülkeleri arasında en yüksek nüfusa sahip olan ülkelerin başında geldiği belirtilmelidir.

Almanya Nüfusu 2022

Almanya Nüfusu

Almanya nüfusu azalış ivmesinin ana sebebi hem ölüm oranlarının artması hem de ülkede net göç oranında büyük bir azalmanın meydana gelmesidir. Göçmen alımı konusunda daha sert sınırlamalar getirmesi sebebi ile ülkenin nüfus artış hızının da durumdan oldukça drastik şekilde etkilendiği fark ediliyor. Bu aşamada Kovid 19 salgınının da etkisini yadsımamak gerekmektedir.

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu yıllara göre artış ve azalışları neticesinde 83 milyon seviyesine ulaşmıştır. Almanya AB üye ülkeleri arasında en kalabalık ülkeler arasında yerini almaktadır. Bu aşamada göçmen oranının da %15 seviyesinde olduğunu eklemek gerekmektedir.

Almanya nüfusu konusunda muhafazakar partilerin gençlerin çocuk sahibi olması konusunda cesaretlendirilmelerini önerdiği de eklenmesi gereken durumlardandır. Bu taleplerin asıl sebebi ise ilerleyen senelerde sosyo kültürel yapıda bozulmaların önüne geçilmesidir. Göçmen alımının bir kere daha tekrarlanmasından iş gücü açığını kapatmak için yararlanmak mümkün olsa da bunun muhafazakar partiler tarafından toplumsal yapıya bir tehdit olarak görüldüğü de belirtilmelidir.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Türk?

Almanya nüfusu kaçtır; Almanya’nın genel nüfusu arasında analiz yapılırsa kayıtlı olarak 2.5 milyon Türk bulunduğu saptanmaktadır. Almanya’nın 2.5 milyonluk Türk nüfusunun büyük bir kısmının çalımla maksadı ile Almanya’ya gittiği görülmektedir. Bu işçilerin ailelerinin olması ve çocuklarının dünyaya gelmesi ile Türk nüfus konsolide olmuştur. Şimdilerde Almanya’nın göçmen kabul etme oranının büyük ölçüde düştüğü de rakamlardan anlaşılmaktadır.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Aşılandı?

Almanya nüfusu 2022; Almanya nüfus seviyesi üzerinde incelemeler yapılırken kişilerin özellikle aşı durumunu da göz önünde bulundurması gerekir. Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olmasına rağmen aşılama oranının yüksekliği takdir toplamaktadır. Almanya’nın salgın sürecindeki en önemli avantajı aşının bizzat bir Alman firması tarafından geliştirilmiş olmasıdır. Pfizer Biontech tarafından geliştirilen aşı ülkemizde de uygulanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize