Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Alman Vatandaşlık Nasıl Alınır

Almanya vatandaşlığı almak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Kan bağı ile ebeveynlerden birinin Alman olması durumunda çocuk da Alman vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır.

Yabancılar kanunu çevresinde değerlendirilen ve Almanya Federal Cumhuriyetinin sunduğu şartları yerine getiren her kişi Almanya vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Herhangi ebeveyninden biri Alman vatandaşı olan çocuğun ebeveynlerinden birinin Almanya’da 3 yıl süresince sınırsız oturma izin bulunduğu ve Almanya’da en az 8 yıldır oturum gerçekleştirdiği takdirde çocuk da Alman vatandaşı sayılmaktadır ve tüm haklara sahiptir.

Doğum ile alınan vatandaşlıklarda Almanya vatandaşlığı elde edilmesi hakkında yönetmeliklerin onay yetkisi Federal konsey onayı ile Federal İçişleri Bakanlığına aittir

Yabancı uyruklu bir anne ile babadan doğan çocuğun Alman vatandaşlığını tercih etme hakkı bulunmaktadır. 23 yaşına kadar eski uyruğundan çıkmalı ve bunu belgeleyerek Almanya vatandaşlığı almak için başvuruda bulunmalıdır.

Temelde Almanya’da 8 yıl yaşamış olmak ve oturum izni ile birlikte yerleşim izninin olma şartı aranmaktadır.

Başvuru yapan kişilere göre istenilen belgeler ülkede ülkeye farklılık göstermektedir. Başvuran kişi Avrupa Birliği üye ülkelerden birinin vatandaşıysa eski vatandaşlığından çıkmasında gerek bulunmamaktadır.

Yabancılar Kanunu ile başvuru yapan bir kişinin yerine getirilmesi gereken temel şartlar dışında gelir bilgisini gösteren ve muhtaçlık durumunun bulunmadığını kanıtlayan belgeleri sunması şarttır. Ayrıca Almanya hukuku hakkında bilgisi bulunmalıdır.

Başvuran kişi sosyal açıdan Almanya toplumunu yeterli bir şekilde tanımalı ve bilmelidir. Almanca dil bilgisini de sahip olmalı ve uygulanan sınavların tümünden geçmelidir.

Almanya vatandaşlığı almak için kullanılan yönteme göre yukarıda belirtilen şartların hepsinin sağlanması durumunda, başvuran kişi, ikametini gerçekleştirdiği bölgedeki Vatandaşlık Dairesine giderek dilekçe vermelidir. Böylece başvuru yapılmış olup onay süreç vatandaşlık alma süreci başlamıştır.

Alman Vatandaşlığı Alma Şartları

Almanya Federal Cumhuriyeti yabancı uyruklu bir kimseyi vatandaşı olarak kabul etmesi için birtakım şartlar sunmuş ve sadece bu şartların gerçekleştirilmesi halinde kişinin, Alman vatandaşlığını elde edebileceğini söylemiştir.

Almanya vatandaşlığına geçiş şartları ise kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Kişi, Alman vatandaşlığı başvurusunun türüne göre farklılık gösteren şartları sağlaması halinde Almanya vatandaşlığı başvurusu yapmaya hak kazanmaktadır.

Şartlar:

  • Almanya Anayasasına karşı faaliyetlerde bulunulmaktan kaçınılmalıdır.
  • Düzene bağlılık belgesi imzalanmalıdır.
  • Hem sözlü hem de yazılı olarak Almanca dil bilgisi sınavından geçebilmek gereklidir.
  • 8 yıl süreyle Almanya’da kalıcı olarak yaşıyor olmak gerekmektedir.
  • Söz konusu Almanya Federal Cumhuriyeti için menfaat bulunması durumunda en az 3 yıl oturum izni şarttır.
  • Başvuran kişi Herhangi bir sosyal yardım almadan geçimini kendi maaşı ile sürdürmelidir.
  • Oturma izninin ve yerleşim izninin bulunması gerekmektedir.
  • Sabıkasız olmak gerekmektedir.
  • Başvuran kişinin eski vatandaşlığından ayrılması gerekmektedir.

Alman Vatandaşlığı Almanın Yolları

Alman vatandaşlığına kabul olmak için başvurulabilecek birçok yol bulunmaktadır. Fakat bu yollar tercihen seçilecek türde değil içinde bulunulan duruma göre başvurulacak türdendir.

Almanya Federal Cumhuriyetinin standart ilk şartı Almanya’da yaşamış olmaktır. Fakat Almanya’da hiç yaşamamış kişiler de Almanya vatandaşlığı başvurusu yapabilmektedir. Bu süreç çok zordur ve genellikle red alınmaktadır. Bu durumda Almanya başvuran kişinin ülkesi için yüksek yararına bakmaktadır.

Yüksek yarar, Almanya’da yaşamayan fakat vatandaşlık alma maksadıyla başvuran kişinin Almanya için ne kadar faydalı ya da gerekli olduğunu gösteren bir derecelendirmedir. Almanya Federal İdari İşler Dairesinin kanaatine bırakılan bu hususun şartları çok ağır ve zordur.

Bir diğer Alman vatandaşlığı alma yolu kan bağı ile olmaktadır. Ebeveynlerden birinin Alman olması durumunda doğan çocuk da re’sen Alman vatandaşı sayılmaktadır.

Takdire dayalı Almanya vatandaşlığı alma sürecinde ise göçmenlerin belli koşulları yerine getirmesi şart koşulmaktadır.

Toprak hakkı ile Alman vatandaşlığına almaya hak kazanmak için Almanya sınırları içerisinde doğmak şarttır.

Almanya sınırları içerisinde kalıcı olarak da yaşayan birisi de gerekli şartları sağladığı takdirde Almanya vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Alman Vatandaşlığı Askerlik

Almanya Federal Cumhuriyetinin normal şartlarda askerlik çağı 18-23 yaş aralığıdır. Fakat askerliğini tecrit ettiren bir Alman vatandaşı 25 yaşına kadar askere çağrılmaya devam etmektedir.

Almanya ile Türkiye arasında askerlik konusunu düzenleyen bir anlaşma bulunmamaktadır.

Bununla beraber Almanya, ülkesine vatandaşı olarak kabul ettiği kişilerin askerlik durumlarını yakından takip etmemektedir. Dolayısıyla yaşı tutan ve askerlik yapmadan Alman vatandaşlığına geçmiş bir Türk erkeği Almanya’da askerlik yapmayabilmektedir.

Ayrıca askerlik hizmetini yapmış ve Alman vatandaşlığına geçmiş birisinin askerliği Almanya’da da kabul edilebilmektedir. Almanya devleti her yıl belirlen döviz ücretinin ödenmesi koşuluyla da 21 gün süren temel eğitimi almış kişiyi de askerliğini yapmış olarak kabul etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize