Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Alman Vatandaşlığı Mavi Kart

Mavi Kart Türkiye’nin 2009 yılında yürürlüğe giren ve doğumla Türk vatandaşı olanları ilgilendiren bir kanundur.

Doğumla Türk vatandaşı olanların, Türk vatandaşlığından çıkmaları halinde Türkiye’de sahip olunan haklarını tam olarak kaybetmemeleri için mavi kart uygulaması başlatılmıştır.

Mavi Kart, vatandaşlıktan çıktıktan sonra çıkan kişilerin ve çocuklarının çıktıktan sonra bile bazı haklardan yararlanabilmesini sağlayan resmi olarak kabulü olan bir belgedir.

Almanya, ülkesine vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerde genellikle eski ait olduğu vatandaşlıkta çıkma şartı aramaktadır. Yani Almanya vatandaşlığı hakkı elde etmek isteyen birinin Türk vatandaşlığından çıkması ve çıkarken de kesinin ve ailesinin hala bazı haklardan yararlanıyor olabilmesi için Mavi kart almalıdır.

Almanya Vatandaşlık Fiyatı

Almanya vatandaşlığı almak isteyen kişilerden Almanya, vatandaşlığına geçiş için herhangi bir ücret istememektedir. Sadece başvuru sırasındaki masraflar 250 Euro’ya yakın tutmaktadır.

Almanya, ülkesine Malta ya da Singapur gibi parayla vatandaşlık kabul eden devlet bir ülke değildir.

Ancak 2012 yılında iptal edilen bir kanuna göre Almanya; Almanya vatandaşlığı isteyen kişilere eskiden 250 bin Euro değerinde bir iş kurarak ve bu işte Almanya vatandaşı en az 5 kişiye çalışma olanağı sağlayarak Almanya vatandaşlık hakkı sunmaktaydı.

Bu uygulamanın kaldırılmasının nedenlerinden biri de ülke de Alman asıllı olmayanların vatandaşlık almasına hoş bir gözle bakılmamasıdır. Almanya vatandaşlığına geçiş bu süreçte daha çok zorlaşmıştır.

Almanya Vatandaşlık Maaşı

Almanya’da gündeme gelen ve henüz onaylanmayan vatandaşlık maaşı hakkında ki tartışmalar halen devam etmektedir.

Temelin de devletten sosyal yardım sağlanan kişilerin yardımlarının bir işe başladıklarında kesilmesi olan uygulama vatandaşlık maaşı adıyla yeni bir sistem kurarak maaşın işe başlaması dahilinde de kesilmemesini içermektedir.

Almanya’dan vatandaşlık alan kişilerin de yararlanabileceği bu uygulama hakkında henüz kesin bir şey yoktur.

Ev Alana Almanya Vatandaşlığı

Almanya vatandaşlığı almak için Almanya’dan ev alarak oturum izni çıkarılmasının ardından Almanya vatandaşlığı hakkını elde etmek mümkündür. Ev alırken miktarın kredilendirilmemesi eğer böyle bir durum varsa ev çektikten sonra kredilendirme yoluna gidilmelidir.

En az 3 yılı tamamlayarak, herhangi bir konu da vukuat işlememiş olmak, oturum için tutulan evi satmamak ve evi hiçbir durumda kiraya vermemek oturum izni almak için ilk 3 yıl yapılması gereken şeylerdir.

Ayrıca 6.yılın sonunda Almanya’nın istediği A1 düzeyindeki dil sınavını geçerek Almanya vatandaşlığı alma hakkı ortaya çıkmaktadır.

Eklemek gerekir ki Almanya’da alınan ev ile oturum izni yerine de çalışma iznine de başvurmak mümkündür. Kişinin evinden iş yapması yani aldığı evi home ofis olarak kullanarak bir iş yürütmesi mümkündür.

Kullandığı bu home ofisin masraflarını da sonradan kredilendirebilmektedir.

Almanya Vatandaşlığı İçin Yatırım

Almanya sahip olduğu dev ekonomi hacmiyle dünya çapında söz hakkına sahip bir ülkedir. Almanya’da bir yatırım yaparak ikamet izni almak ve sonunda Almanya vatandaşlığı kazanmak birtakım zorluklar içermektedir.

Bu zorluklardan ilki kişinin yatırım yapacağını işin büyüklüğü ve bu işte kullanacağı paranın miktarıdır.

Türkiye’den Alman vatandaşlığı için giderek Almanya’da yatırım yoluyla ikamet vizesi almanın en büyük zorluklarından bir tanesi 2012 yılına kadar hem 250 bin Euro değerinde yatırımla şirket kurmak ve kurulan bu şirkette Alman vatandaşları çalıştırmaktı.

Bu uygulamanın 2012 yılında kaldırılmasıyla Almanya vatandaşlığına geçiş zorlaşmış fakat Almanya oturum izni almak etkilenmemiştir. Oturum izniyle Avrupa bölgesi içinde vizesiz dolaşmak mümkünken ayrıca alınan bu Almanya oturum izninden kişinin ailesi de faydalanabilmektedir.

Almanya Çifte vatandaşlık veriyor mu?

Almanya, çifte vatandaşlık vermeye çok sıcak yaklaşmayıp sadece bazı durumlarda çifte vatandaşlığı mümkün kılmıştır. Bu durumlardan ilki; kişinin doğum yoluyla vatandaşlığı kazanmasıdır.

Doğum yoluyla vatandaşlık da kişinin ebeveynlerinden birinin daha önceden Alman vatandaşı olması halinde kişiye çifte vatandaşlık hakkı verilmektedir.

Ayrıca yine temel de doğum yoluyla olan ve Almanya’da doğup büyüyen çocuklara verilen çifte vatandaşlık hakkından çocuğun annesi ve babası da yararlanabilmektedir.

Bunun gerçekleşmesi için çocuğun minimum 8 yıl Almanya’da eğitim görmesi gerekmektedir.

Doğum yoluyla çifte vatandaşlık hakkının kazanılmasının sonuncusu da ailenin Alman vatandaşlığı olup başka bir ülkede yaşaması durumudur. Bu şekilde yaşayan ailelerin doğacak çocuklarının da çifte vatandaşlık hakkı bulunmaktadır.

Çifte vatandaşlık hakkının sadece Avrupa Birliği ülkelerine ve İsviçre’ye tanındığı bir diğer yol da Almanya vatandaşlığını elde etmedir. Bu şartı sağlayan kişiler Almanya’da 8 yıl yaşadıkları durum da çifte vatandaşlığı kazanabilmektedir.

Ayrıca Almanya vatandaşlığına kabul edilmek için kişinin Almanya yasalarına göre bağlı bulunduğu vatandaşlıktan çıkması gerekmektedir. Fakat bu yasalar, eğer kişinin bağlı bulunduğu vatandaşlıktan çıkması zor olacaksa ya da imkansızsa değişiklik gösterebilmektedir.

Kişi belli şartlarla, bağlı bulunduğu vatandaşlıkta kalarak da Almanya vatandaşlığına kabul edilebilmektedir.

Ayrıca bir Türk vatandaşı, vatandaşlıktan çıkarak Alman vatandaşlığı istiyorsa vatandaşlıktan çıktığı takdirde mavi kartsa sahip olmaktadır. Eğer kişinin mavi kart olması eski ülkesinde sorunlar doğuracaksa kişi Türk vatandaşıyken de Almanya vatandaşlığına kabul edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize